Metal Asma Tavanlar

Metal Asma Tavan Modelleri ve Çeşitleri 2024

Metal asma tavan sistemleri özel boşluklu yapısı sayesinde ışık ve hava geçirgenliği sağlarken mekanlara ayrı bir hava katıyor.

Metal asma tavan sistemleri yenilikçi iç mekan tasarımlarında öne çıkan yapılardır. Estetik tasarımı dışında işlevselliğiyle de öne çıkan asma tavanlar çeşit çeşittir. Geniş kullanım alanı olan asma tavan sistemleri; neme ve darbelere karşı dayanıklı özellikleriyle bilinmektedir. Metal tavanı diğer asma tavan sistemlerinden ayıran temel özellik bu yapı sistemlerinin yüksek tavanlara dahi uygulanabilir oluşudur. Kullanıcı tercihine veya uygulanan alana göre farklı renk ve özelliklere sahip metal asma tavan çeşitleri mevcuttur. Öte yandan farklı derinliklerle uygulama imkanının olması sayesinde metal asma tavanlarla, tavandaki tesisatı gizleyerek ortamda daha estetik bir görünüm yakalamak mümkündür. Kısacası metal tavan sistemlerinin gerek işlevsellik gerekse tasarımsal avantajları günümüzde yaygın kullanılmalarına sebep olmuştur.

Metal Asma Tavan Sistemleri Nedir?

Metal asma tavan sistemleri sosyal alanlar veya sağlık kompleksleri gibi farklı mekanlarda kullanılan özel yapı elemanlarıdır. Kullanıcı tercihine göre değişen metal asma sistem ebatları genel olarak 30*30 veya 60*60 olmaktadır. Ancak dilediğiniz takdirde ölçüye göre metal asma tavan üretimleri mevcuttur. Bu yapı elemanları metal malzemenin avantajları ve tasarımsal özellikler birleşerek uygulanacak mekanda istenen özellikleri beraberinde getirir. Günümüzde teknoloji yardımıyla daha kolay ve mukavemeti yüksek olarak üretimi gerçekleşen asma tavanlar arasında metal olanlar, görsellik ve işlevsellik gibi beklentileri karşılar.

Metal Asma Tavan Sistemleri Kullanım Alanları

Günümüzde kullanıcı beklentisine uygun olarak üretimi gerçekleştirilen metal asma tavan sistemleri diğer asma tavanlarla kıyaslayınca dayanıklılık ve sağlamlık gibi niteliklerle öne çıkar. Bu nedenle metal asma tavan sistemlerinin kullanımı farklı alanlarda yaygınlık kazanmıştır. Kullanım alanına göre alüminyum veya galvaniz sac yapısında olan metal asma tavanların genel olarak aşağıdaki alanlarda kullanımı yaygındır:

 • Havaalanları
 • Konferans salonları
 • Sinema ve tiyatro salonları
 • Üniversiteler
 • Okullar
 • Alışveriş ve eğlence merkezleri
 • Sağlık kompleksleri
 • Hastaneler
 • Metro istasyonları
 • Kafe ve restoranlar
 • Spor salonları
 • Sosyal tesisler
 • Bankalar

Metal asma tavan sistemleri kullanım alanı genel olarak toplu alanlarda yaygındır. Alana sağladığı faydalar oldukça fazla olan bu yapılar genel olarak bütçe dostu olmasıyla öne çıkar. Nihayetinde asma tavanlar arasında alüminyum ve galvaniz malzemeli metal yapılar günümüzün vazgeçilmez yapı malzemeleri olmuştur.

Metal Asma Tavan Sistemleri Özellikleri

Metal asma tavan sistemleri özellikleri genel olarak dayanıklılığa dayanır. Bunun dışında diğer yapı elemanlarıyla kıyaslayınca bu yapı elemanlarının ekonomik oluşu öne çıkar. Uygun fiyata uzun ömürlü kullanımı vaat eden metal asma tavanları uzun süre bozulma olmadan kullanmak mümkündür. Yapı elemanının ismi her ne kadar metal olarak genelleniyor olsa bile kullanıcı tercihlerine göre malzeme değişkenlik göstermektedir. Günümüzde asma tavan sistemleri arasında alüminyum ve galvaniz olmak üzere iki malzeme tercih edilmektedir. Bu malzemelerin uygulama alanında akustik performansı sağlayan ve paslanmaz yapıları vardır. Dolayısıyla metal asma tavan sistemlerinin mekanın tasarımı dışında kullanıcı beklentisine uygun özellikleri bu yapı malzemelerinin günümüzde en çok tercih edilen asma tavan sistemlerinden olmasını sağlamıştır.

Metal Asma Tavan Sistemleri Avantajları Nelerdir?

 • Ekonomik
 • Akustik performansı arttırır.
 • Ses yalıtımı sağlar.
 • Darbelere dayanıklıdır.
 • Uzun ömürlü kullanım imkanı mevcuttur.
 • Paslanmaz ve neme karşı dirençlidir.
 • Tasarımıyla öne çıkan geniş renk seçenekleri mevcuttur.

Tüm metal asma tavan sistemleri özellikleri bakımından birbirinine benzer. Ancak bunun dışında ana yapının üzerine uygulanan boyalar ile mekanın atmosferiyle uyumlu tasarımla yakalamak mümkün hale gelir. Nitekim farklı renk seçenekleri olan metal asma tavanlar, kullanıcının talebine göre değişkenlik gösteren ölçülerle üretilmektedir.

Metal Asma Tavan Sistemleri Çeşitleri

Metal asma tavan sistemleri çeşitleri çağa uygun olarak değişkenlik göstermiş ve teknolojinin yardımıyla da daha uzun ömürlü malzemelerle asma tavan oluşturmak mümkün hale gelmiştir. Lay-in Tavan, Lay-On Tavan ve Clip in Sistemler sayesinde metal asma tavanları farklı alanlarda kullanmak mümkündür.

Clip-in Sistemler

Clip in sistemler metal asma tavan çeşitleri arasında gizli profilli sistemler olarak bilinmektedir. Günümüzde Clip-in Alüminyum ve Clip-in Galvaniz olmak üzere iki tip gizli taşıyıcılı asma tavan sistemleri mevcuttur.

Lay-On Sistemler

Lay-on sistemler metal asma tavan tipleri arasında oturmalı görünür taşıyıcılı sistemler olarak geçen yapı elemanlarıdır.

Lay-in Sistemler

Lay-in sistemler tavanda yarı görünür olan metal asma tavan sistemleri çeşididir.

Panel Özellikleri
Akustik Performans Sağlar
Estetik Tasarım Özelliğine Sahiptir.
Güçlü Ses Yalıtımı Sağlar
Neme Karşı Dayanıklıdır
Darbelere dayanıklıdır.
Zengin Renk Seçeneği
Kullanım Alanları
Havaalanları
Konferans Salonları
Sinema ve Tiyatro Salonları
Üniversite ve Okullar
Alışveriş ve Eğlence Merkezleri
Sağlık Kompleksleri ve Hastaneler
Metro İstasyonları
Kafe ve Restoranlar
Spor Salonları ve Sosyal Tesisler
Banka Şubeleri
Sıkça Sorulan Sorular

Metal Asma Tavan Sistemleri Nedir?

Metal asma tavan sistemleri sosyal alanlar veya sağlık kompleksleri gibi farklı mekanlarda kullanılan özel yapı elemanlarıdır. Kullanıcı tercihine göre değişen metal asma sistem ebatları genel olarak 30*30 veya 60*60 olmaktadır. Ancak dilediğiniz takdirde ölçüye göre metal asma tavan üretimleri mevcuttur.

Metal Asma Tavan Sistemleri Hangi Alanlarda Kullanılır?

Metal asma tavan sistemlerinin kullanım alanı oldukça geniştir. Genellikle okullar, havaalanları, hastaneler, sinema ve tiyatro salonları ve alışveriş merkezleri gibi toplu alanlarda sıklıkla tercih edilirler.

Metal Asma Tavan Sistemlerinin Avantajları Nelerdir?

Darbelere dayanıklı, neme karşı dirençli ve paslanmaz özellikleriyle uzun ömürlüdürler. Ortama yüksek akustik performans sunarlar. Metal asma tavan sistemlerinin benzerlerine kıyasla ekonomik olduğu söylenebilir.

Metal Asma Tavan Sistemlerinin Montajı Nasıl Yapılır?

İstenilen tasarımı elde edebilmek için profil üzerine metal paneller yerleştirilir. Ardından özel taşıyıcı profiller kullanılarak tavana sabitlenirler. Montaj deneyimli bir ekibin kontrolü altında güvenlik standartlarına uygun bir şekilde tamamlanır.

Metal Asma Tavan Sistemlerinin Bakımı Nasıl Yapılır?

Metal asma tavan sistemlerinin belirli aralıklarla toz ve kirlerden arındırılması gerekir. Gerektiğinde temizlik malzemeleriyle temizlenebilir. Tavan ömrünü uzatabilmek ve görünümünü koruyabilmek için profesyonel bir temizlik hizmeti tercih edilebilir.

Whatsapp
0%