Vinil Kaplı Alçı Paneller
Vinil Kaplı Alçı Panel Modelleri ve Çeşitleri 2024
Vinil kaplı alçı panel, son yıllarda popüler hale gelen modern bir tavan ve duvar tasarımıdır. Bu paneller, yüksek yoğunluklu alçı malzemelerinden yapılmıştır ve üzerleri vinil kaplama ile kaplanmıştır. Bu kaplama, panellerin suya, neme ve kire dayanıklı olmasını sağlar ve aynı zamanda kolay temizlenebilir hale getirir.
ÜRÜN AÇIKLAMASI

Vinil Kaplı Alçı Panel Modelleri ve Çeşitleri 2024

Alçı paneller en yaygın iç mekân yapı malzemesidir. Sıva esaslı olan bu paneller standart olarak çeşitli boyutlarda üretilirler. Vinil kaplı alçı levha panel asma tavan, aynı zamanda “karolam tavan” veya “karopan tavan” olarak da bilinir. Hem görsel hem de dayanıklı bir alternatif sağlar. 

Ön yüzeyi plastik bir malzeme olan vinil kaplı alçı panellerin arka yüzeyi ise alüminyum folyo ile kaplıdır. Yapı ve inşaat endüstrisinde vinil; neme ve korozyona karşı dayanıklılığı, yanmaz ve çevre dostu özelliği nedeniyle tercih edilmektedir. Alüminyum folyo ise ısı yalıtımı özelliği sağlamaktadır. 

Vinil Nedir, Vinil Kaplı Alçı Paneller Nedir?

Vinil, döşemeden dış cephe ve duvar kaplamasına kadar çeşitli uygulamalarda kullanılan bir tür plastik malzemedir. Enerji verimliliği, dayanıklılığı nedeniyle inşaat ürünleri üretiminde sıklıkla tercih edilir. Alçı panellerde kaplama malzemesi olarak kullanılan vinilin inşaatta yer verilen başlıca uygulamaları arasında dış cephe ve pencere sistemleri, çatı, oluklar, duvar kaplamaları ve banyo döşemeleri sayılabilir. 

Tavan uygulamalarında yumuşak ve hafif beyaz veya gri benzeri renge sahip bir malzeme olan alçı paneller; ısıya, neme ve yangına karşı dayanıklıdır. Yapı dekoratif malzemesi olarak tavan ve bölme projelerinde yaygın olarak kullanılır. Hafiflik, yüksek mukavemet ve uygun işleme avantajları ile alçı paneller iç mekanlarda termal konforu artırmaya da yardımcı olur. 

Parlak yüzeyiyle vinil kaplı alçı paneller çeşitli renklerde ve özel desen tasarımları ile oldukça dekoratif seçenekler sunar. Hafif ve kurulumlarının kolay olması, az bakım gerektirmesi ve ışığı yansıtması gibi özellikleri ile oldukça kullanışlı ve ekonomik panellerdir. 

Vinil Kaplı Alçı Panellerin Kullanım Alanları

Vinil kaplı alçı paneller ağırlıklı olarak oteller, alışveriş merkezleri, hastaneler, okullar, restoranlar, tiyatrolar, iş binaları ve konut binaları gibi alanların iç dekorasyonunda kullanılır. Estetik çekiciliğinin yanı sıra aydınlatma, kablo ve kanalları gizleme, akustiği iyileştirme gibi daha pek çok avantaja sahiptir. 

Maliyeti, dayanıklılığı, estetik ve kurulum kolaylığı bakımından oldukça avantajlıdır. A1 yangın sınıfında olan vinil kaplı alçı panelleri, yanmaz ve yangını yavaşlatma özelliği ile yangın güvenliği bakımından risk faktörü taşıyan binalarda tercih sebebidir.

Vinil Kaplı Alçı Panellerin Avantajları Nelerdir?

Tavan sistemlerinde tercih edilen vinil kaplı alçı panellerin çekirdek kısmı alçıdan oluşur. Bu yüksek ısı altında yavaşça buhar olarak salınan ve ısı transferini geciktiren bir tür kimyasal bileşim içerdiği anlamına gelir. Çeşitli desen seçenekleriyle farklı dekorasyon türlerine kolayca uyarlanabilen, hafif ve esnek bir ürün olan vinil kaplı alçı panellerin avantajlarını sıralayacak olursak:

Kolay Kurulur

Paneller standart boyutları ve kolayca birbirine geçen sistemleri ile kolay kurulum sağlar ve minimum kurulum ekipmanı gerektirir. Vinil kaplı panellerin kurulumu, diğer yapı malzemelerine kıyasla son derece kısa sürede yapılır. 

Yangına Dayanıklıdır

Her tesisin iş süreci boyunca gelişebilme olasılığına karşın yangın tehlikesi, dikkate alınması gereken bir husustur. Bu hususta alçı paneller yangına karşı direnç sağlayan malzemeler içerir. Vinil kaplı alçı paneller en düşük alev yayılımına sahip A1 yangın sınıfında ürünümüzdür. 

Ses Sönümleme Yeteneğine Sahiptir

Dış sesleri sönümlemede etkili olan vinil kaplı alçı paneller, ses iletimini kontrol etmede etkili olurlar. İstenmeyen ses ve gürültünün aktarımını önlemeyi sağlayabilirler. Alçı paneller her ne kadar ses iletimini kendi başına azaltmada etkili olsalar da ağır üretim tesislerinde farklı türden malzemelere ihtiyaç duyulabilir. 

Kolay Temizlenir

Alçı paneller kir, nem ve kokuları yalıtmak için vinil malzeme ile kaplanmışlardır. Vinil yüzeyler kabartmalıdır ve leke tutmaz özelliğe sahiptir. Nemli bir bezle tekrar tekrar temizlenebilecek kadar dayanıklıdırlar. Ek bir kaplamaya gerek duyulmaz. 

Aydınlatma Verimliliği Sağlar

Son derece yansıtıcı yüzeylere sahip olan vinil kaplı alçı paneller aydınlatma verimliliğini üst düzeye çıkarırlar. Çeşitli seçenekleri ile her türlü iç dekora uyum sağlayabilecek tasarımları ile özelleştirilebilirler.   

Uygun Maliyetlidir

Vinil kaplı alçı paneller maliyet olarak uygun seçenekler sunar. Hem yangına dayanıklı hem de nispeten ekonomik bir malzemedir. Çeşitli boyutlarda kolayca temin edilebilen vinil kaplı alçı paneller duvara veya tavana uygulanabilirler. Tüm bina sistemleri için kurulum ve işçilik maliyeti nispeten düşüktür. Bu durum alçı panellerin daha çok tercih edilmesini sağlamaktadır. 

Vinil Kaplı Alçı Panel Montajı

Panellerin montajı için öncelikle mevcut tavan alanına göre panel sayısı belirlenmelidir. SUNEXPO olarak 300 mm’den 1.200 mm en ve 300 mm’den 2.400 mm’ye kadar boy seçeneği ile müşterilerimize ürün tedariği sağlamaktayız. 

Vinil kaplı alçı levha panel asma tavanlar hem görsel hem de pratik bir çözüm sunan modern bir üründür. Kısa zamanda monte ve demonte edilebilir, mekânın ihtiyaçlarına göre tasarlanabilir. Bu tarz ürünlerin montajı için profesyonel bir destek alınması tavsiye edilir. Fakat kılavuz çizgilerinin belirlenmesi ve montaj kabiliyetinize göre siz de montajını gerçekleştirebilirsiniz.

Panellerin montajı için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

  • Öncelikle tavan yüksekliği ölçülür ve asma tavanın kaç cm aşağıda olacağına karar verilir. Bu mesafeye göre askı tijlerinin uzunluğu ayarlanır.

  • Tavanın etrafına U profilleri yerleştirilir ve duvara vidalanır. U profillerinin arasına C profilleri geçirilir ve askı tijleriyle tavana sabitlenir. Profillerin aralıkları 60 cm olacak şekilde ayarlanır.

  • Vinil kaplı alçı levha paneller T taşıyıcılarına oturtulur. 

  • Bu aşamadan sonra tavanın montajı tamamlanmıştır. Aydınlatma, havalandırma veya ses sistemi gibi ek donanımlar da asma tavana monte edilebilir.

Vinil Kaplı Alçı Panel Modelleri 2024

SUNEXPO Asma Tavan Sistemleri olarak geniş bir müşteri kitlesini hedefleyerek onlarca farklı model seçeneği sunuyoruz. Vinil kaplı alçı panel modellerinde klasik, modern, vintage, parlak, mat, vb. sayısız alternatife yer veriyoruz. Rose, Rose Yıldız, Düz Siyah ve Düz Beyaz, LCN, Hasır, Spiral, Elit Yaldız gibi modellerimiz, farklı iç mekân dekorasyonları için benzersiz görünümlere sahip modellerden bazılarıdır. Web sitemizdeki iletişim kanalları aracılığı ile firmamızla iletişime geçerek modellere ilişkin daha detaylı bilgi alabilir, alçı paneller ve merak ettiğiniz diğer konularda sorularınızı iletebilirsiniz. 

Vinil Kaplı Alçı Panel Fiyatları 2024

Diğer iç mekân dekorasyonu ürünlerinde olduğu gibi vinil kaplı alçı panellerinde de fiyatlar ürün bazlı değişmektedir. Model çeşidine, ölçüsüne (kalınlık, en ve boy), iskelet sistemine ve montaj aparatlarına göre vinil kaplı alçı panel fiyatlarında değişiklik söz konusu olabilmektedir. Fakat en ekonomik iç mekan yapı malzemelerinden birisi olduğunu ifade edebiliriz. Bütçe dostu olması, uzun ömürlü bir yatırım olması ve kısa kurulum süresi gibi maliyeti düşüren tüm faktörler göz önünde bulundurulduğunda tam bir fiyat/performans ürünü olduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz.  

Ürün Görselleri
ROSE
ROSE
ROSE GRİ
ROSE GRİ
ROSE YALDIZ
ROSE YALDIZ
975 - DÜZ BEYAZ
975 - DÜZ BEYAZ
975 - DÜZ SİYAH
975 - DÜZ SİYAH
LCN
LCN
259 - SPİRAL
259 - SPİRAL
HASIR
HASIR
WE010-1
WE010-1
WE002-1
WE002-1
WE002-3
WE002-3
WE002-4
WE002-4
WE005-1
WE005-1
13WE005-2
13WE005-2
9025-1
9025-1
G993-1
G993-1
G993-2
G993-2
R132
R132
R132-1
R132-1
R132-2
R132-2
R132-3
R132-3
127-1 ELİT YALDIZ
127-1 ELİT YALDIZ
127-5 ELİT GRİ
127-5 ELİT GRİ
G-996
G-996
WE011-2
WE011-2
257
257

- Islak, nemli veya buharlı ortamlarda çok daha dayanıklıdır.
- Leke tutmayan özelliği sayesinde temizliği kolaydır.
- Çeşitli desenleri ile tavanda sade ama şık görünüm sağlar.
- Işık yansıtma değerleri daha yüksektir.
- Havalandırma, ses sistemleri, aydınlatma ve yangın müdahale sistemlerinin uygulanmasında kolaylık sağlar.
- Çeşitli perfore seçenekleri ile akustiği arttırılabilir ve daha da dekoratif olması sağlanabilir.
- Montajı ve müdahalesi daha kolaydır.

Panel içeriği 

 Alçı levha

Panel ölçü en 

min. 300mm-max. 1200mm

Panel ölçü boy

min. 300mm-max. 2400mm

Panel kalınlığı 

7-8-9.5mm

Ön yüzey

Vinil kaplı

Arka yüzey

Aluminyum Folyo Kaplı

Panel ağırlığı

7 kg/m
2

Yangın sınıfı

A1

Teklif Formu
Hemen teklif almak için aşağıdaki formu doldurup gönder butonuna tıklayın, ilgili birimimiz size hızlı bir şekilde dönüş yapsın.
Size Yardımcı Olmak İçin Buradayız
Whatsapp
0%