Asma tavanların seçimi nasıl yapılır, ya da hangi konulara dikkat edilmelidir gibi sorulara sık sık cevap aranır. Hizmet almak istediğiniz firma veya işin profesyonellerinden detayları öğrenebilirsiniz. Asma tavan modelleri bilindiği üzere son derece fazla sayıdadır. Bu çeşitlerinin hepsi uygulanacağı alana göre değişik özellikler sunar. 

Örneğin banyo ya da mutfak gibi genel olarak nemlenen yerlerde tercih edilen asma tavanlar farklıdır. Ya da bir salon için kullanılan asma tavan seçenekleri, kullanım alanına göre değişiklik gösterir. Bunun haricinde konferans salonları, ev, hastane, otel, gibi yoğun kullanılan alanların genel konsepti baz alınarak asma tavan tercihi yapılabilir.

Asma Tavan Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli? 

Asma tavan sistemleri kullanım yerine göre özel bir şekilde üretilmektedir. Asma tavan tercih edilirken, asma tavan uygulanacak bölgenin nem durumu, akustik özellik gerekip gerekmediği, silinebilir olması gibi detaylar belirlendikten sonra, asma tavan tercih yapılabilir. Firmalar bu konuda ilk olarak uygulama alanını ziyaret eder ve en uyumlu asma tavan modeli konusunda bir karar verir. Asma tavanın görünüm özellikleri, fiyat ve diğer detaylar ile ilgili bilgi alabilirsiniz. 

Asma Tavan Modelleri Nelerdir?

Asma tavan modelleri ilk başta da ifade edildiği gibi birçok kategoriye ayrılır Her modelin estetik olarak görüntüsü, malzeme kalitesi, farklı renk ve sunmuş olduğu özellikler değişebilir. Yaşam ve çalışma alanlar için sık olarak tercih edilen asma tavan modelleri şu şekilde sıralanabilir; 

Alçıpan asma tavan; Alçıpan asma tavan modelleri en fazla tercih edilen modellerden biridir.  İki tane alçı levha arasına tabaka koyulmasıyla meydana gelir. Pratik uygulama ve malzemeleri sayesinde son derece hafif bir yapıya sahiptir.  İç mekan tasarımları için oldukça estetik bir görünüşü ve ısı yalıtımı sağlar. Kolay temizlenme özelliğinin mevcut olması da tercih edilebilir olma özellikleri arasında yer alır.

Vektörel asma tavan; Vektörel asma tavan modelleri nereye uygulanacak önemlidir, O iç mekânın hacminde değişiklik olmadan tamamen tavan yüksekliğini indirmek için kullanır. Akustik özellik taşır. Bu sebeple daha çok, yüksek tavanlı mekanlar için uygulanır. Genel olarak sinema salonları ve tiyatro salonları gibi yerlerde tavan boşluğuna yerleştirilir ve tavanın modern bir görünüm yakalaması amaçlanır. 

Taşyünü asma tavan; Taşyünü asma tavan modelleri bazalt taşların toz durumuna getirilmesi ve içine kimyasal maddeler koyulması sonucu elde edilir. Boyanabilir özelliğe sahip olduğu için de iç mekanlarda daha fazla tercih edilir. Geri dönüşümü mümkün olan malzemelerden üretildiği için insan sağlığı açısından, herhangi bir zararı da bulunmaz. Bu durum özellikle göz önünde bulundurulmalıdır.

Metal asma tavan; Metal asma tavan modelleri görsel bakımdan en şık görünen asma tavan modelidir. Gösteriş ve şıklığın ön planda olması gereken yerlerde kullanılır. Temizlenmesi, montajı son derece basittir. Ayrıca en kaliteli şekilde ses yalıtımı özelliği de sunar. Bakteri oluşturmayan, darbe ve ısılara karşı dayanıklı olan metal asma tavan seçenekleri de yine yoğun bir talep görür. 

Alüminyum asma tavan; Alüminyum asma tavan modelleri hem yaşam alanları hem de endüstriyel yaşam alanlarında tercih edilir. Genel olarak banyo ve mutfak gibi neme maruz kalan alanlarda daha iyi bir deneyim sunar. Işığın yansımasını sağlayan içeriğe sahip olduğundan dolayı, mekanın estetik ve ferah durmasına yardımcı olur. 

Asma Tavan Nasıl Yapılır?

Asma tavan, nasıl yapılır merak edilir.  Tavanlara alçıpan kullanılarak yapılan ve tercih doğrultusunda spot ışıkları ve ışıksız olan bir dekorasyon uygulamasıdır. Asma tavanlar genel olarak evlerin salonları için kullanılırken, ofisler içinde tercih edilen bir tavan kaplama türüdür. Dekorasyon olarak güçlü yapılar arasında bulunan asma tavanlar, büyük salonlar ya da büyük evler için tercih edilir.

Günümüzde led veya spot ışıklı olarak tercih edilen asma tavan uygulamasında gergi tavanda kullanılır. Bu birleşim sonucunda çok harika bir atmosfer yaratılabilir. Özellikle asma tavan seçimi yapılmadan önce doğru şekilde kullanım ve evin dekorasyonuna göre seçim bilinmesi gerekmektedir.

Asma Tavan Yapılışı

Asma tavan görünüm bakımından çok şık  olmasının yanı sıra, her usta tarafından  yapılabilen bir çalışma değildir. Çünkü asma tavan yapılışı için çalışma yapacak kişinin pratikliği yetmez. Bununla birlikte dekorasyon konusunda da fikrileri olmalıdır. Bu sebeple asma tavanların profesyonel kişiler tarafından ekip halinde yapılması gerekir.

Asma tavan fiyatları en çok merak edilen konulardan biridir. Fiyatlar her ürün için değişiklik gösterir. Genellikle her bütçeye uygun ürün seçeneği mevcuttur. Özellikle günümüzde teknoloji giderek geliştiği için birçok yeni ürün piyasaya çıkmıştır.  Ev dekorasyonu konusunda asma tavan da ön plandadır. Hem dv hem de iş yerleri için tercih edilir. Modem görüşünün yanı sıra kullanışlı olması ile de dikkat çeker. Renk, model ve malzeme seçimi ortama uygun olduğu zaman, istenilen sonuç elde edilebilir. Bu yüzden özenli davranılması tavsiye edilir. 

Whatsapp
0%